Skip links

Definicje pojęć dotyczących kompetencji zawodowych fizjoterapeutów wskazanych w Ustawie o zawodzie fizjoterapeuty oraz Rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie szczegółowego wykazu czynności zawodowych fizjoterapeuty.

Diagnostyka funkcjonalna – to rodzaj badania, którego celem jest określenie stanu funkcjonowania pacjenta w związku z przebiegiem toczącego się procesu chorobowego, doznanego urazu lub ograniczeń wynikających z wieku i/lub stanu zdrowia pacjenta.  W trakcie badania fizjoterapeuta dokonuje oceny stanu funkcjonowania jak i identyfikuje jego źródło w strukturach i funkcjach ciała, które zostaną poddane w dalszym etapie procesom oddziaływania terapeutycznego.  Szczegółowy zakres diagnostyki funkcjonalnej wraz z sugerowanymi testami do oceny stanu funkcjonowania został przedstawiony w wytycznych Krajowej Rady Fizjoterapeutów.

Kwalifikowanie do różnych form oddziaływania terapeutycznego to kompetencje magistra i magistra ze specjalizacją, uprawniające do samodzielnego zakwalifikowania pacjenta do programu rehabilitacji bez uprzednio wystawionego skierowania lub zlecenia przez innego uprawnionego medyka.  Ta kompetencja jest wyłączona dla poziomu podstawowego.

Planowanie i prowadzenie różnych form oddziaływania terapeutycznego jest w zakresie kompetencji wszystkich poziomów wykształcenia i uprawnia do samodzielnego badania, planowania strategii leczenia i wykonywania procedur rehabilitacyjnych.  

Zlecanie wyrobów medycznych to kompetencja fizjoterapeutów do wystawiania zlecenia na wyroby medyczne np. ortezy, kule, wózki inwalidzkie, zgodnie z ustawą z 12 maja 2011 r. o refundacji leków i wyrobów medycznych. Działanie to ma na celu zapewnienie pacjentowi odpowiedniego sprzętu wspomagającego funkcjonowanie i poprawę jakości życia w ramach dostępnych świadczeń refundowanych.

Prowadzenie działalności fizjoprofilaktycznej polega na popularyzowaniu zachowań prozdrowotnych, w tym szczególnie propagowaniu, kształtowaniu i podtrzymywaniu sprawności fizycznej i wydolności osób w różnym wieku w celu zapobiegania rozwijania się chorób cywilizacyjnych i niepełnosprawności. 

Wydawanie opinii i orzeczeń dotyczących stanu funkcjonalnego jest kluczowym i nieodzownym elementem współczesnego orzecznictwa. Opis i ocena stanu funkcjonowania może być formalnym dokumentem wykonywanym na zlecenie Sądu, zespołów ds. orzekania o poziomie niepełnosprawności, towarzystw ubezpieczeniowych i ma istoty wpływ przy podejmowaniu decyzji i przyznawanych świadczeniach.

Załączniki do pobrania: