Skip links

Czy fizjoterapeuci w pełni
wykorzystują swoje kompetencje zawodowe?

Ponad 1 tys. ankiet

Blisko 50 pytań

Wiele wniosków

Wprowadzenie do wyników
z badania ankietowego

Badanie zostało zrealizowane techniką CAWI (Computer-Assisted Web Interview) w dniach od 29 października do 18 listopada 2024 roku. Badanie miało charakter ogólnopolski, udział w nim wzięli fizjoterapeuci reprezentujący wszystkie województwa, wszystkie typy wykształcenia (technik fizjoterapii, licencjat fizjoterapii, magister fizjoterapii i magister fizjoterapii ze specjalizacją). W celu zwiększenia reprezentatywności wyników badania uzyskane dane zostały poddane standaryzacji względem płci, poziomu wykształcenia, województwa oraz prowadzenia praktyki fizjoterapeutycznej. Dzięki zastosowaniu wspomnianej procedury, a także reprezentatywnemu charakterowi przeprowadzonego badania, prezentowane w raporcie wyniki mogą być traktowane nie tylko jako odnoszące się do przebadanych osób, ale jako właściwe dla całej społeczności czynnych zawodowo fizjoterapeutów w Polsce. Po usunięciu odpowiedzi silnie niepełnych ostateczną liczebność próby stanowiło 1 282 czynnych zawodowo fizjoterapeutów.

Struktura odpowiedzi na pytanie, czy fizjoterapeuci w pełni wykorzystują przyznane im kompetencja zawodowe?

Ponad 40% badanych uważa, że fizjoterapeuci w pełni wykorzystują przyznane im ustawowo kompetencje zawodowe (8% wyraża ten pogląd w sposób zdecydowany), przeciwnego zdania jest ponad 45% (16% wyraża ten pogląd w sposób zdecydowany), zaś niespełna 15% nie ma w tej kwestii wyrobionego zdania.

Struktura odpowiedzi na pytanie, czy fizjoterapeuci powinni uzyskać nowe kompetencje zawodowe?

Ponad połowa badanych opowiadała się w sposób zdecydowany za tym, że fizjoterapeuci w Polsce powinni uzyskać nowe, dodatkowe kompetencje zawodowe, blisko 30% także wyrażało ten pogląd, choć w sposób mniej zdecydowany, zaś przeciwnego zdania było jedynie niespełna 5% badanych.

Częstość wskazań przez badanych, które czynności powinny zostać dodane do kompetencji zawodowych fizjoterapeutów w Polsce

Respondenci, którzy uważali, że fizjoterapeuci powinni uzyskać nowe kompetencje zawodowe zostali poproszeni o określenie jakie nowe kompetencje fizjoterapeuci w Polsce powinni ich zdaniem uzyskać. Największa część badanych, blisko 90% postulowała przyznanie fizjoterapeutom prawa do wystawiania skierowań na badanie obrazowe (87,7%), w dalszej kolejności postulowali umożliwienie fizjoterapeutom wystawiania skierowań do innego specjalisty (79,0%) oraz wystawiania krótkoterminowych zwolnień z pracy (56,6%). Nieco ponad połowa badanych wyrażała pogląd, że fizjoterapeuci powinni mieć możliwość rekomendowania swoim pacjentom miejscowych leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych OTC (51,4%), zaś mniej niż 40% postulowała przyznanie fizjoterapeutom prawa do przepisywania swoim pacjentom wybranych leków na receptę.

Ocena fizjoterapeutów czy leki przeciwbólowe i przeciwzapalne OTC są pomocne przy stosowaniu terapii fizjoterapeutycznej.

Badanych, którzy uważają, że fizjoterapeuci powinni uzyskać nowe kompetencje zawodowe, poproszono o określenie, czy miejscowe leki przeciwbólowe i przeciwzapalne OTC (dostępne bez recepty takie jak żele, maści, plastry) mogą być pomocne przy prowadzeniu terapii przez fizjoterapeutę. Ponad połowa badanych (56%) w sposób zdecydowany utożsamiała się z poglądem, że stosowanie takich leków jest pomocne w terapii, częściej niż co trzeci (35%) także utożsamiała się z tym stwierdzeniem, choć w sposób mniej zdecydowany, przeciwnego zdania było jedynie 5% badanych, przy czym żaden z respondentów w sposób zdecydowany nie negował opinii, że stosowanie takich leków jest pomocne w terapii fizjoterapeutycznej.

Struktura odpowiedzi fizjoterapeutów na pytanie, czy rekomendują swoim pacjentom leki przeciwbólowe i przeciwzapalne OTC?

Uzyskane wyniki wskazują, że ponad 90% fizjoterapeutów w Polsce rekomenduje swoim pacjentom stosowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych OTC, przy czym blisko co czwarty robi to relatywnie często, około 43% czasami, a nieco częściej niż co czwarty jedynie rzadko. Warto dodać, że tylko 5% fizjoterapeutów nigdy nie rekomenduje swoim pacjentom stosowania leków OTC.

Częstość rekomendowania przez fizjoterapeutów swoim pacjentów leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych OTC.

Fizjoterapeutom, którzy zadeklarowali rekomendowanie swoim pacjentom leków OTC, poproszono o doprecyzowanie, jak często to robią. Niespełna połowa wydawała takie rekomendacje nie częściej niż 1 w tygodniu, częściej niż co trzeci robił to 2-3 razy w tygodniu, zaś około 17% - co najmniej raz dziennie.